Wiosenne porządki

Choć czekamy z utęsknieniem na ciepłą wiosnę, to wielu z nas powoli myśli o wiosennych porządkach w domu i wokół niego. Jest kilka zasad, jakim powinniśmy się kierować, aby nasze prace porządkowe mogły być zgodne z ekologicznym charakterem.

Zima zazwyczaj powoduje, że w naszych domach jest wiele rzeczy, które zostały odłożone w okresie jesiennym, z zamysłem wiosennej przydatności. Warto je teraz przejrzeć i zdecydować się na ich użycie lub redukcje ich obecności w Twoim życiu. Jedna z podstawowych zasad ekologicznego postępowania to OGRANICZANIE, które spowoduje zmniejszenie niepotrzebnych już Tobie przedmiotów i rzeczy. Warto jednak pamiętać stosując tę zasadę, aby zbyt pochopnie nie skreślać danego przedmiotu i dawać mu status odpadu. Może wystarczy trochę pogłówkować i nadać nowe i abstrakcyjne życie jakiemuś prozaicznemu przedmiotowi. I to jest kolejna zasada ekologicznego postępowania, czyli PONOWNE UŻYCIE. Wiele inspiracji znajdziesz w intrenecie, aby stworzyć nowe znaczenie jakiegoś nieużywanego przedmiotu.

Po zimnym okresie, pragniemy zrzucić płaszcze, zimowe kurtki czy grube swetry. Zaczynamy przeglądać swoje szafy. Robimy rekonesans swojej garderoby. I jak to w życiu bywa, ubrania sprzed zimy mogą już na nas nie pasować, albo zakwalifikujemy je do grupy „…jak się postaram to z powrotem to założę…”. Podejście do przeglądania i grupowania swojej garderoby jest bardzo ekologiczne. Do tej zasady warto dołączyć jeszcze jedną – RECYKLING. Co do odzieży ta zasada jest związana z prostym „podaj dalej”. Zorientuj się czy wśród przyjaciół i rodziny są osoby, na które pasowałaby Twoja garderoba. Może warto też poświęcić trochę czasu i poszukać osób potrzebujących ubrań, a Twoje akurat będą się nadawały dla nich.

RECYKLING odnosi się również do innych zagadnień naszego życia – książki, naczynia, elektronika i wiele innych przedmiotów. Podziel się z kimś tymi przedmiotami lub je sprzedaj. Twój dom będzie mniej zaśmiecony, a ktoś inny będzie mógł pominąć zakup nowo wyprodukowanej rzeczy, a przez to pomożesz zmniejszyć ilość odpadów, które zwykle trafiłyby na wysypiska.

 

Gdy ogarniemy materialny chaos w naszym domu, kolejnym krokiem będą porządki w kurzach, osadach czy innych zabrudzeniach. I tu z pomocą różnego rodzaju detergentów możemy zaradzić temu wyzwaniu. Jednakże czy do tej pory zastanawiałaś się, zastanawiałeś się czy płyn do podłogi czy okien jest bezpieczny dla Ciebie i środowiska? Czy zastanawiałaś się, zastanawiałeś się czy płyny, które używasz muszą mieć daną barwę czy nawet zapach? Głównym zadaniem detergentów jest ułatwienie nam posprzątania jakiegoś zabrudzenia, a wiele z tych dodatkowych funkcji (barwa detergentu czy zapach) jest tylko zwykłym chwytem marketingowym producentów chemii gospodarstwa domowego. Często te dodatkowe atuty są wynikiem procesów produktów petrochemicznych.    

Dlatego też warto zastanowić się czy idąc na łatwiznę i kupując kolorowy płyn czy koncentrat o zapachu kwiatowym, nie spowoduje to, że jakieś kwiaty będą zagrożone.

Patrząc po półkach z produktami eko w sklepach czy drogeriach, możemy złapać się za kieszeń i sięgnąć po dobrze nam znane, tanie produkty o skandalicznym dla środowiska składzie.

4 Detergenty

Pamiętajmy jednak, że możemy samemu zrobić ekologiczne środki czystości, równie skuteczne, jak te produkowane w koncernach chemicznych. I co najważniejsze za grosze!

Podstawowymi składnikami wielu własnych detergentów jest soda oczyszczona i ocet. Możemy znaleźć też przepisy, w których używane są też sok z cytryny czy kwasek cytrynowy.

Soda oczyszczona jest podstawowym składnikiem większości detergentów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Więc po co przepłacać za negatywnie działające detergenty, jak można zadbać o środowisko stosując sodę, jak każdy zakład chemiczny i chronić przyrodę.

Jeśli mówimy o sprzątaniu, to nie możemy pominąć kwestii ściereczek. W myśl zasad eko, wykorzystajmy stare t-shirty czy inne tkaniny do wycierania powierzchni. Można również nabyć ekologiczne ściereczki w sklepach czy drogeriach, ale każdy w domu ma jakieś zużyte części garderoby, które doskonale posłużą jako ściereczki.

Chcąc nadać przyjemny, odświeżony zapach w naszych domach, nie musimy kupować odświeżaczy w aerozolach czy innych pojemnikach.

Na ratunek znowu przychodzi nam soda, która sama w sobie pochłania nieprzyjemne zapachy. Gdy chcemy nadać jakiś zapach, wystarczy do sody dodać olejku eterycznego. I sprawa załatwiona. Kolejnym pomysłem są torebeczki z wysuszoną lawendą, które oprócz zapachu, chronią nasza garderobę przed molami.  

Gdy mamy ogarnięte wnętrze domu, przejdźmy do ogrodu.

Ogród po zimie, nie wygląda zjawiskowo. Często jest szary, brudny, trawa jest bladozielona, a meble i infrastruktura krzyczą o konserwację.

5 Porzadki

Podstawową czynnością porządków w ogrodzie to usunięcie śmieci, starych gałęzi, liści, które nagromadziły się w okresie jesienno-zimowym. Gałęzie, liście jak najbardziej nadają się na kompost, natomiast śmieci w zależności od tworzywa i zabrudzenia powinny trafić do poszczególnych pojemników na odpady.

Infrastruktura ogrodu, czyli meble, altanka, pergole potrzebują sporej uwagi. Oczyszczenie ich z brudu, nadanie blasku poprzez bejcowanie czy olejowanie, pozwoli odzyskać im charakter sprzed zimy.

Aktualny okres, jest też dobrym momentem do przygotowania ziemi do siewu i uprawy. I tu bardzo dobrze jest zasilić wyjałowioną glebę kompostem, spulchnić ją i wyrównać rabaty przeznaczone pod siew.

6 Przycinanie

Przedwiośnie to także okres przygotowania drzewek i krzewów. Cięcia wykonane w tym okresie pozwolą na lepsze rośnięcie młodych gałązek i w późniejszym czasie lepsze zazielenienie i owocowanie.  

Ponadto powoli pomyślmy co będziemy siać i sadzić, a także w jakich miejscach. Aby ziemia naszego ogrodu nie była wyjaławiana, polecamy stosować płodozmian. Czasami to kosztuje nas więcej czasu i energii, ale efekty są bardzo odczuwalne.