Segregacja odpadów komunalnych oraz pochodzących z cmentarzy

znicz

Drodzy mieszkańcy gmin Związku Gmin Karkonoskich, weszliśmy w okres porządkowania grobów naszych bliskich. Aby poprawnie wyrzucać odpady z owych porządków, poniżej prosta instrukcja jak to czynić.

Generalna zasada segregacji na cmentarzach polega na segregowaniu na 2 frakcje:

1. Odpad biodegradowalny - kwiaty bez doniczek i bez ziemi (otrzepane korzenie), wieńce i wiązanki bez plastykowych wstawek, szarf, drutów itp. - jest to wymóg przyjęcia odpadów biodegradowalnych do zagospodarowania (najczęściej kompostowanie) przez uprawnioną instalację.

2. Pozostałe odpady - tzw. odpady zmieszane. Wszystko co nie jest odpadem biodegradowalnym jest na cmentarzu odpadem zmieszanym.

Segregowanie odpadów na cmentarzu na szkło (ze zniczy) i plastik (ze zniczy) jest pozbawione sensu z powodu zabrudzenia pozostałościami wosku ze świec. Odpady te nie nadają się do powtórnego przetworzenia i niestety nie podlegają zbiórce selektywnej. Plastikowe kwiaty również nie należy traktować jako plastik, gdyż do ich stabilizacji używa się metalowych drutów oblanych plastikiem, doniczki często zalane są betonem, gipsem, pianką itp.

Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia ułatwią segregowanie odpadów wytwarzanych na cmentarzu i pozwolą na uniknięcie w przyszłości mieszania frakcji.