Podsumowanie akcji „Czyste Karkonosze 2020”

Kategoria:

Piechowice

Akcja "Czyste Karkonosze 2020" to kolejna edycja jesiennego sprzątania świata na terenie gmin zrzeszonych w Związku Gmin Karkonoskich. Celem akcji była próba ocalenia naszych małych ojczyzn przed dzikimi wysypiskami. W tym roku w akcji wzięły udział gmina Jeżów Sudecki oraz miasta Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba, a także uczestnicy Rajdu Granica 2020. Uczestnikami „Czystych Karkonoszy 2020” byli dzieci i dorośli, uczniowie i seniorzy, pracujący i emeryci. Związek Gmin Karkonoskich wydał blisko 1 200 worków oraz 1 100 par rękawiczek. 

Choć sprzątanie dzikich wysypisk można nazwać „walką z wiatrakami” to uczestnicy sprostali wyzwaniu. W poszczególnych gminach skupiono się na newralgicznych lokalizacjach, gdzie samowolnie pozostawione odpady dewastowały przyrodę i otaczające nas piękno Karkonoszy.

W piechowicką edycję akcji, która miała miejsce w dniach 18-20 września, zaangażowane były Szkoły i Przedszkola z terenu Piechowic a także dorośli mieszkańcy miasta w tym także przedstawiciele Rady Miejskiej. Wspólnymi siłami udało się uporządkować okolice Szkół i Przedszkoli oraz ulice Cieplicka, Tysiąclecia i Cichą Dolina a także Szklany ogród i plac zabaw, fragment ul. Nadrzecznej okolice Piekielnika  Piastów-Pakoszów.

W kowarską edycję akcji, która miała miejsce w dniach 8-10 października, zaangażowani byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, mieszkańcy Dzielnicy Wojków, seniorzy z kowarskiego Klubu seniora.

Edycja akcji zorganizowanej przez Szklarską Porębę na początku października cieszyła się również ogromnym zainteresowaniem. W akcji udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego. Sprzątane były tereny: Sowie Skałki, lasy w okolicy kościoła pw. Bożego Ciała oraz Słonecznej Polany okolice parku Esplanada, Chybotek, Złoty Widok oraz okolice i dojście do domu Wlastimila Hofmana, rejon Wodospadu Szklarki, rejon Czerwonego Potoku i rzeźby 100 ton.

W karpackiej edycja akcji, która odbyła się w październiku wzięli udział Szkoła Podstawowa w Centrum Medycznym, Przedszkole oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Karpaczu. Sprzątane były tereny: pobocza ul.  Świętokrzyskiej od szpitala do parkingu, przy ul. Karkonoskiej, ul. Wielkopolska, ul. Partyzantów, ul. Pusta oraz Krucze Skały.

W Gminie Jeżów Sudecki zaangażowane w akcję były Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jeżowie Sudeckim, Szkoła Podstawowa w Czernicy oraz w Siedlęcinie. Dzieci dużą uwagę poświęciły na segregowaniu zbieranych odpadów w swoich miejscowościach, aby uczynić je czystsze i piękniejsze.

Akcję wsparli również harcerze biorący udział w Rajdzie Granica 2020. Rajd Granica to ogólnopolski, harcerski rajd, organizowany przez Chorągiew Dolnośląską ZHP od 27 lat. Uczestnicy przemierzają górskie szlaki Karkonoszy, Gór Izerskich i Rudaw Janowickich przez 4 dni, następnie spotykają się na finale w Szklarskiej Porębie. W tym roku rajd harcerski wzbogacony był o wzmagania w zbiórce śmieci. Najmocniej zaangażowani w akcję byli harcerze z tras Nieprzetartego Szlaku.

Związek Gmin Karkonoskich dziękuje wszystkim zaangażowanym w tę akcję a przede wszystkim dziękuje za każdy napełniony worek odpadami, które zagrażały przyrodzie, zwierzętom a także ludziom.

Dział Promocji Związku Gmin Karkonoskich

Kowary

Szklarska_Porba_1

Szklarska_Porba_2